چاپ
ارسال به دوست

آموزش از راهکارهای مهم در کاهش بیماری مشترک انسان و دام است.

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: واکسیناسیون تنها راه کنترل بیماری ها مشترک انسان و دام نیست بلکه آموزش می تواند سهم بسزایی در کاهش موارد ابتلا انسان به این بیماری ها داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، دکتر مهدی حسینی در جلسه شورای هماهنگی مسئولین ادارات ستادی و روسای ادارات دامپزشکی شهرستان های استان افزود: آموزش و ترویج از جایگاه ویژه ای برخودار است که باید در تمامی سطوح جامعه که به نوعی مرتبط با دام با فرآورده خام دامی هستند مورد توجه قرار گیرد.

 وی افزود: می توان با آموزش های لازم بسیاری از بیماری را کنترل کرد به طوری که اثر بخشی آن بیشتر از  واکسیناسون باشد.

 مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با تاکید بر هم افزایی و همکاری در چهار چوب قانون با مراکز بخش خصوصی گفت: همکاری بخش خصوصی با دامپزشکی به پیشبرد هر چه بیشتر اهداف دامپزشکی و جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک و همچنین حل مشکلات سر راه این بخش کمک خواهد کرد.

 دکتر حسینی بر همکاری بخش خصوصی در واکسیناسیون دام ها و ارائه گزارشات دقیق بر اساس تجریه و تحلیل درست تاکید کرد.

ایشان با بیان اینکه توسعه کیفی مهمترین اولویت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان محسوب می شود، گفت: در برنامه توسعه پیش رو اعتبار به  آمار ارائه شده تعلق نمی گیرد بلکه ملاک برای اختصاص اعتبار کاهش کانون ها  بیماری ها است.

وی اظهار داشت: باید از نگاه کمیت گرا دوری کرد و بجای آن بر تاثیر گذاری اقدامات بر کنترل بیماری و ارتقای بهداشت توجه داشت.

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان بر حمل دام با مجوز دامپزشکی، ارتباط هرچه بیشتر کارشناسان شهرستان با همکاران خود در اداره کل، نگهداری خودروهای دامپزشکی و  واگذاری و نظارت بیشتر بر اقدامات بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: ضروری است پیشنهادات برای فعال شدن بیشتر بخش خصوصی مورد عنایت قرار گیرد.

دکتر حسینی بیان کرد: می توان برای فرهنگ سازی در راستای کاهش بیماری های مشترک بین انسان و دام از ظرفیت رسانه ها به ویژه برنامه های صدا و سیما که به طور رایگان به گویش محلی پخش می شود بهترین بهره را برد.  

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: همچنین تعامل سازنده مدیران دامپزشکی شهرستان های استان با دستگاه قضایی و امنیتی ضمن ایجاد حس صداقت در تصمیم گیری ها تاثیرگذار خواهد بود.

  • کد خبر: ٧٣٧٩/
  • ١٠:٣٠ - 1397/12/19/
  • تعداد بازدید: 68
کلید واژه ها

خروج