چاپ
ارسال به دوست

در سیستان و بلوچستان انجام شد:

انجام تست سل و بروسلوز و واکسیناسیون جمعیت دامی برای پیشگیری از خسارات اقتصادی و انتقال بیماری به انسان

دکتر مسعود اصغری بیان داشت: از مهمترین اهداف سازمان دامپزشکی کاهش خسارات اقتصادی دامداران و همچنین حفظ و مصونیت جمعیت انسانی از بیماری های واگیر دامی بوده که از جمله اقدامات پیشگیرانه در این خصوص، تشخیص و ردیابی به موقع بیماری در جمعیت دامی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، معاون سلامت این اداره کل گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری با هدف تشخیص و کنترل بیماری سل و بروسلوز، بیش از 2000 تست سل و خونگیری از تعدادی نزدیک به 500 راس گاو و گوساله انجام شده است.

وی ابراز داشت: بیماری های واگیر دامی علاوه برای ایجاد خسارت و متضرر ساختن دامدار با انتقال به جمعیت انسانی سلامت و امنیت غذایی جامعه را نیز تهدید می کند که از ابتدایی ترین راه های برای پیشگیری از این خسارات و حراست از امنیت و سلامت جامعه انجام تست غربالگری، کنترل و ردیابی بیماری در جمعیت های دامی است.

دکتر اصغری عنوان داشت: بیماری بروسلوز در دام باعث سقط جنین در آبستنی، ایجاد ترشحات چرکی و انتقال آلودگی به محیط، سایر دام ها و انسان شده و دامداران می توانند با رعایت نکات بهداشتی، واکسیناسیون به موقع و موثر دام ها و انجام تست غربالگری از بروز و انتشار این بیماری پیشگیری نمایند.

وی ادامه داد: در این راستا در نیمه اول سال جاری علاوه بر انجام تست و غربالگری، بیش از 160 هزار راس دام سبک و سنگین علیه این بیماری واکسیناسیون شده اند.

مردم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری مشترک بین انسان و دام می بایست از محصولات لبنی پاستوریزه و فرآورده خام دامی مورد تایید دامپزشکی استفاده و قبل از مصرف شیر خام اقدام به جوشاندن آن نمایند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٧١٣١/
  • ٠٧:٥٦ - 1399/08/10/
  • تعداد بازدید: 44
کلید واژه ها

خروج