چاپ
ارسال به دوست

در سیستان و بلوچستان انجام شد:

مایه کوبی دام علیه بیماری های دامی از اساسی ترین اقدامات برای پیشگیری از بروز و شیوع بیماری در جمعیت دامی است

دکتر حامد گنجعلی عنوان کرد: واکسینه کردن به موقع و موثر جمعیت دامی از جمله اقدامات اولیه جهت پیشگیری از بروز و انتشار بیماری در جمعیت های دامی و همچنین پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمیت دامی به انسان است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی دامپزشکی استان گفت: در نیمه اول سال جاری با هدف کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری های دامی تعدادی بیش از یک میلیون و 500 هزار نوبت راس دام در سطح استان علیه بیماری های دامی واکسینه شدند.

دکتر گنجعلی افزود: این دام ها علیه بیماری هایی همچون تب برفکی، آنتروتوکسمی، قانقاریا، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، شاربن و ... به صورت رایگان واکسینه شدند و اولویت با مناطقی با ریسک بالاتر بوده است که در سالهای گذشته به عنوان کانون بیماری شناسایی شده اند.

وی ابراز داشت: برخی از بیماری های خطرناک دامی که به عنوان بیماری استراتژیک برشمرده می شوند در صورت بروز و انتشار خسارات و تلفات مالی بسیاری را برای دامداران به دنبال خواهند داشت و علاوه بر آن دیگر بیماری های دامی که بین انسان و دام مشترک هستند علاوه بر خسارات مالی سلامت جامعه انسانی را نیز تهدید می کنند. 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی استان اظهار داشت: از این رو اقدامات پیشگیرانه برای کنترل بروز و شیوع این بیماری ها بسیار بهتر است و ازجمله اقدامات اولیه در این خصوص واکسیناسیون جمعیت دامی علیه بیماری های دامی است.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٦٩١/
  • ٠٧:٤٥ - 1399/07/23/
  • تعداد بازدید: 25

خروج