چاپ
ارسال به دوست

به مناسبت هفته دامپزشکی در سیستان و بلوچستان انجام شد:

نشست خبری با خبرگزاری ها باهدف معرفی اقدامات شاخص و رسالت دامپزشکی در چهارمین روز از هفته دامپزشکی

مدیرکل دامپزشکی استان در این نشست بیان کرد: برای دستیابی بهتر و سریعتر به اهداف خود درجامعه به فرهنگ سازی و ارتقاء سطح آگاهی عمومی نیازمندیم که این را مدیون تلاش خبرنگاران و اصحاب رسانه هستیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، مدیرکل دامپزشکی استان در این نشست ضمن عرض تبریک این روز به فعالین گم نام و بی ادعای عرصه سلامت و خیرمقدم به حاضرین، گفت: فعالیت های دامپزشکی بسیار گسترده است از جمله بحث تامین ایمنی غذایی و حلال بودن فرآورده ی تولیدی و نظارت های بهداشتی و شرعی بر تمامی مراحل تولید فرآورده مصرفی از مزرعه تا سفره و در نهایت مُهر دامپزشکی بر روی محصول به عنوان تاییدی بر اطمینان از سلامت بهداشتی و شرعی آن است.

دکتر مهدی حسینی افزود:‌ همه فعالیت‌های دامپزشکی در راستای جهش تولید و با هدف رونق تولید داخلی و ایجاد اشتغال و توسعه ی پایدار است و از همه خبرنگاران حاضر درخواست نمود تا برای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی به مردم در خصوص فعالیت‌های دامپزشکی و فرهنگ‌سازی در زمینه تغییر الگوی مصرف فرآورده‌های دامی اقدام و تلاش نمایند.

مدیرکل دامپزشکی استان اظهار داشت: برای کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام در جمعیت انسانی باید بیماری را در جمعیت های دامی مهار کرده و این نیازمند فعالیت هایی ازجمله واکسیناسیون و پایش بیماری ها و نظارت بر مراحل پرورش است و به ارائه آماری از اقدامات شاخص و فعالیت های دامپزشکی در این خصوص پرداخت.

وی در ادامه به معرفی فعالیت های آزمایشگاه های دامپزشکی استان در زمینه تشخیص بیماری های مختلف از جمله تب کریمه کنگو، بیماری مرس، تب برفکی و اقدامات آزمایشگاهی جنوب استان در بحث صادرات تولیدات و فرآورده های آبزی، فعالیت های نظارتی بر واردات نهاده های دامی پرداخت و در خصوص اجرای طرح ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی گوشت مرغ و تخم مرغ در راستای ارتقا سلامت فرآورده خام تولیدی و در نهایت سلامت مصرف کنندگان توضیحاتی ارائه نمود.

حجة الاسلام والمسلمین شریفی نیک مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی استان با امعان نظر به ماده 7 قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید که به تعیین صلاحیت و نحوه به کارگیری ناظرین شرعی می پردازد و نیز با توجه به ماده 11 قانون مزبور، نقش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه خبرنگاران در فرهنگ سازی برای فعالیت های حوزه نظارت حلّیت غذا، را با توجه به شرایط خاص این استان امری مهم و ضروری بیان نمود.

در ادامه، رئیس نظام دامپزشکی استان نیز به بیان فلسفه نام‌گذاری این روز، تاریخچه نظام دامپزشکی در استان و شرح وظایف نظام دامپزشکی استان پرداخت.

در پایان مدیرکل دامپزشکی استان و رئیس نظام دامپزشکی استان به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران و رفع ابهامات موجود در حوزه ی دامپزشکی پرداختند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٦٣٩٩/
  • ٠٨:٥٨ - 1399/07/16/
  • تعداد بازدید: 29

خروج