چاپ
ارسال به دوست

معدوم سازی مرغ تخمگذار تجاری غیر بهداشتی مکشوفه در زاهدان

دو دستگاه کامیون حاوی مرغ تخمگذار و فاقد مجوز حمل بهداشتی دامپزشکی حسب دستور مقام قضایی کشف و ضبط گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زاهدان گفت: در راستای مقابله با تهدیدات زیستی و پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و پیگیری مصوبات طرح ساماندهی مرغ زنده مرکز استان، حسب دستور مقام قضایی، دو دستگاه کامیون فاقد مجوز حمل بهداشتی دامپزشکی حاوی مرغ زنده تخمگزار تجاری کشف و ضبط گردید و محموله مذکور در واحد تبدیل ضایعات کشتارگاه نسیم طیور با نظارت بهداشتی اداره دامپزشکی زاهدان با رعایت اصول قرنطینه و امنیت زیستی، در حضور نماینده مقام قضایی معدوم شد.

دکتر مهدی حسن پور افزود: در سال جاری، تعداد 22 دستگاه کامیون مرغ زنده نژاد گوشتی فاقد مجوز دامپزشکی نیز کشف و پس از نظارت شرعی و بهداشتی اداره دامپزشکی زاهدان در محلّ کشتارگاه نسیم طیور زاهدان کشتار و بسته بندی شده و پرونده آنها به مقام قضایی ارجاع شد.

 وی بیان داشت: مرغ تخمگذار تجاری از عوامل مخاطره آمیز شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حادّ پرندگان بوده و در صورت سلامت هم، ارزش غذایی برای «مصرف خانوار» ندارد و باید به مصارف صنعتی (سوسیس و کالباس) برسد و یا در غیر این صورت به روش بهداشتی معدوم گردد.

ایشان از عموم مردم خواست نمود تا جهت حفظ سلامت خود و خانواده شان از مرغ های بهداشتی «کشتار روز» و یا «منجمد» با تأیید دامپزشکی استفاده نمایند.    

از آنجایی که استان سیستان و بلوچستان از استان های پاک و عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، دامپزشکی زاهدان با استقرار پست قرنطینه در ایست و بازرسی کوله سنگی از ورود هر گونه طیور صنعتی فاقد مجوز حمل دامپزشکی، از استان های درگیر به این استان، ممانعت به عمل می آورد.  

 

  • کد خبر: ٧٣٧/
  • ١٣:١٤ - 1397/07/18/
  • تعداد بازدید: 87
کلید واژه ها

خروج