• 1403/02/25 - 04:04
  • تعداد بازدید : 105
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

تیلریوز (زردی ) گاو و گوساله، بیماری شایع در فصل گرما که قابل پیشگیری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، دکتر ویدا معزی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان گفت: بیماری تیلریوز (Theileriosis)که در ایران بنام زردی معروف است، یک بیماری انگلی خونی می باشد. عامل بیماری توسط کنه ها از دام آلوده به دام سالم منتقل می شود.

وی در خصوص علائم بیماری تیلریوز اظهار داشت: علائم بیماری بیشتر شامل تب، تورم غدد لنفاوی، خونریزی مخاطات، زردی، کم خونی، کاهش شیر، سقط جنین، ضعف و بی حالی و نهایتاً مرگ می باشد. از جمله نشانه‌های بیماری تیلریوز در روی لاشه زردی گوشت دام، زرد بودن رباطات و مفاصل، خونریزی در روی عضله قلب، تورم غدد لنفاوی، خشکی هزارلا، انباشتگی شکمبه و خونریزی در شیردان می باشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان افزود: به دلیل تب، و پرخونی و زردی لاشه دام مبتلا به تیلریوز، گوشت این دام‌ها برای مصارف انسانی قابل استفاده نیست و این لاشه‌ها در کشتارگاه ضبط و معدوم می‌شوند که منجر به ضرر اقتصادی برای دامدار می‌شود.

وی اذعان داشت: شدت بیماری در گوساله‌ها بیشتر است و با توجه به امکان انتقال بیماری از طریق جفت به گوساله، بیماری در گوساله تازه متولد شده نیز رخ می‌دهد.

دکتر معزی با اشاره بر گرمای هوا و فعالیت بیشتر کنه‌ها در فصول گرم سال گفت: با شروع فصول گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها، شیوع بیماری نیز بیشتر می شود و از آنجاییکه  آغل و جایگاه‌های سنتی با چوب و سنگ و خاک ساخته شده دارای شرایط مناسبی برای مخفی شدن و حفظ چرخه زندگی کنه‌ها می باشد، جایگاه مناسبی برای وقوع بیماری است زیرا که دارای خلل و فرج زیاد است و امکان سمپاشی آنها علیه کنه ها بطور مناسب و با تاثیر قطعی وجود ندارد.

وی در خصوص اقدامات پیشگیرانه این بیماری اظهار کرد: راه‌های پیشگیری از بیماری شامل: رعایت بهداشت، استفاده از محل نگهداری دام مناسب و سمپاشی اماکن دامی و یا شعله دادن آنها و مبارزه با کنه‌ها می‌باشد.

 توصیه می‌شود جایگاهای سنتی با کف سازی و اصلاح ساختار دیوارها با آستر کشی مناسب بهسازی شده و جایگاه جدید دامی از سنگ، سیمان و آهن طراحی و ساخته شوند.

 جمع‌آوری کود ، فضولات و پوشاندن آنها و حمل مستمر به خارج از جایگاه، جمع آوری و خارج ساختن کاه و کلش و خوراک باقی‌مانده دام نیز اهمیت دارد. 

سمپاشی مرتب جایگاه دام با سموم ضد کنه مجاز در فصول و زمان‌های مناسب و نیز سم پاشی بدن دام به روش حمام، اسپری و یا سموم خطی با نظر دکتر دامپزشکی اهمیت زیادی در پیشگیری دارد.

واکسیناسیون بهترین روش کنترل و پیشگیری از بیماری است. با تزریق واکسن در فصول سرد سال و زمانی که کنه ها فعالیتی ندارند (به دام غیر آبستن ) از طریق مراکز مایه کوبی مجاز می‌توان تا یک سال دام را در برابر تیلریوز ایمن کرد و هزینه های اقتصادی ناشی از کاهش تولیدات و تلفات دامی و درمان های دارویی را حذف نمود.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 319435
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال سیستان و بلوچستان

admin ادمین پورتال سیستان و بلوچستان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه