• 1400/09/03 - 11:22
  • تعداد بازدید : 21
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در سیستان و بلوچستان بیان شد:

کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی نیازمند همکاری موثر دامداران می باشد

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین در استان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، دکتر مسعود اصغری گفت: بیماری تب برفکی بیماری عفونی، ویروسی و اغلب کشنده در دام های اهلی و وحشی است و در 70 گونه جانوری تاکنون گزارش گردیده است و  به علت واگیری شدید و علایم بالینی باعث خسارات اقتصادی سنگینی به صنعت دامداری کشور  می گردد ؛ از جمله علایم آن می توان بروز تب در دام بیمار و به دنبال آن باعث ظهور تاول در دهان و پاها و همچنین لنگش اشاره نمود. این بیماری در صورت تماس با دام آلوده، تجهیزات دامداری، غذا و لباس آلوده، حمل و نقل و... در سطح وسیعی منتشر می گردد.
دکتر اصغری اذعان داشت: کنترل و پیشگیری از این بیماری منوط به همکاری دامداران در امر واکسیناسیون موثر و به موقع دام ها، قرنطینه نمودن دام مبتلا، کنترل تردد و نقل و انتقال دام ها می باشد و در انتشار بیماری حمل و نقل غیر مجاز و دام قاچاق نقش مهمی ایفا می نماید.
معاون سلامت دامپزشکی استان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بیش از ۱۵۰ هزار دام سبک و حدود ۲۰۰۰ دام سنگین علیه این بیماری در استان واکسینه شده و بیش از یک میلیون و چهارصد هزار راس واکسیناسیون با اولویت دام های عشایر و روستائیان تا پایان سال در دستور کار این اداره کل می باشد. 
وی افزود: دامداران محترم با توجه به اصل مهم پیشگیری بهتر از درمان و با پرداخت هزینه ناچیز واکسیناسیون در مقایسه با ارزش دامها، می بایست با مشورت دامپزشک، از طریق مراکز مایه کوبی دامپزشکی و با در نظر داشتن دوره ایمنی زایی واکسن ها، نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام و از بروز تلفات و تحمیل هزینه های درمانی و گسترش بیماری در دامداری و منطقه جلوگیری نمایند.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 279242
کلمات کلیدی
pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه