• 1399/12/19 - 00:06
  • تعداد بازدید : 42
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در استان سیستان و بلوچستان انجام شد:

مایه کوبی بیش از 10 هزار قلاده سگ علیه بیماری هاری

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان طی خبری اعلام داشت: در سال جاری بیش از 10 هزار قلاده سگ صاحبدار، گله و چوپان علیه بیماری هاری که یک بیماری خطرناک ویروسی مشترک بین انسان و دام است واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، دکتر مسعود اصغری گفت: بیماری هاری یک بیماری واگیر خطرناک مشترک بین انسان و دام است که منشاء ویروسی داشته و با فلج کردن سیستم اعصاب منجر به مرگ می شود و پس از ابتلا و ظهور علائم هیچگونه درمانی نداشته و دام مبتلا باید به روش صحیح و ایمن معدوم گردد.

وی افزود: تنها راه پیشگیری از بیماری کشنده هاری واکسیناسیون صحیح و به موقع علیه این بیماری است علاوه بر این آموزش صحیح و چهره به چهره دامداران و روستاییان توسط کارشناسان بهداشتی دامپزشکی در خصوص راه های انتقال این بیماری به انسان نیز حائز اهمیت است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: از راه های انتقال بیماری هاری گزیده شدن توسط حیوان هار و تماس با بزاق و ترشحات آلوده دام مبتلا می باشد.

وی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت این بیماری، امکان انتقال آن به انسان و مرگ قطعی در صورت ابتلا، پیشگیری از آن یک اولویت بوده و بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 هزار قلاده سگ صاحبدار، گله و چوپان در استان علیه این بیماری مایه کوبی شده اند.

دکتر مسعود اصغری به مردم توصیه کرد: در صورت گزیده شدن توسط دام مشکوک به هاری سریعاً به مراکز درمانی مراجعه نموده و اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهند چرا که در صورت مراجعه به موقع و انجام اقدامات صحیح درمانی قبل از بروز علائم  می توان از مرگ حتمی پیشگیری کرد.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 272217
کلمات کلیدی
pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید