• 1401/05/04 - 12:20
  • تعداد بازدید : 35
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در سال جاری در سیستان و بلوچستان انجام شد:

اجرای مرحله اول طرح واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل در طیور بومی استان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم اظهار داشت: اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان در راستای وظایف ذاتی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی بخش بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، اقدام به اجرای طرح واکسیناسیون نیوکاسل در طیور بومی در سطح استان نموده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان، دکتر پورمند رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم این اداره کل گفت: یکی از موارد مهم در به ثمر نشستن و سوددهی پرورش مرغ بومی انجام واکسیناسیون به موقع و مرتب طبق برنامه واکسیناسیون مرغ بومی است که از مهمترین آن ها انجام واکسیناسیون علیه بیماری نیوکاسل است.

وی اذعان داشت: بیماری نیوکاسل یکی از بیماری های مهم در پرندگان می باشد که ضمن ایجاد تلفات در جمعیت طیور، می تواند خسارات اقتصادی زیادی را در واحدهای پرورش از جمله نیمچه های گوشتی و مزارع مرغ تخمگذار به دنبال داشته باشد و مهمترین راه پیشگیری از بروز این بیماری واکسیناسیون می باشد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان بیان کرد: عملیات واکسیناسیون مورد اشاره با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت از سویه غیر بیماری زا از تولیدات داخلی از اول مرداد ماه به مدت دو ماه  به صورت آشامیدنی و رایگان در جمعیت طیور بومی استان در حال  اجرا می باشد .

وی ادامه داد: از جمله اهداف عمده این طرح جلوگیری از انتشار ویروس به واحدهای صنعتی و کاهش کانون های بیماری در این واحدها و به حداقل رساندن خسارت در طیور روستایی و کمک به معیشت روستاییان می باشد.

در پایان، دکتر پورمند ابراز داشت: در طول اجرای فاز واکسیناسیون نیوکاسل همکاری روستائیان و مسئولین روستاها و دهیاری ها با کارشناسان دامپزشکی برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار تعیین کننده است و از آنان درخواست نمود در تمامی مراحل با کارشناسان فنی و بهداشتی دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288679
کلمات کلیدی
pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه