• 1401/05/10 - 13:52
  • تعداد بازدید : 21
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در سیستان و بلوچستان در حال انجام است:

اجرای عملیات واکسیناسیون سراسری و همزمان تب برفکی در دام سبک و سنگین

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان سیستان و بلوچستان از شروع طرح کشوری و همزمان واکسیناسیون دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی از واکسیناسیون در سطح مناطق روستایی و عشایری استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان سیستان وبلوچستان، دکتر ویدا معزی گفت: بیماری تب برفکی از جمله بیماری های ویروسی عفونی با ضرر و زیان اقتصادی بالا و بسیار واگیر دار در نشخوارکنندگان می باشد. این بیماری باعث ایجاد لنگش، ریزش بزاق، دندان قروچه، زخم و تخریش در دهان و کاهش تولید شیر و تلفات بویژه در دام های نابالغ می شود که با انجام به موقع واکسیناسیون و ایجاد سطح ایمنی مناسب می توان دام ها را از این بیماری خطرناک، مصون داشت.

وی اذعان داشت: استان سیستان و بلوچستان در همجواری دو کشور پاکستان و افغانستان با وضعیت نامناسب بهداشت دام می باشد که اجرا و همکاری دامداران و عشایر در عملیاتی شدن این طرح بسیار ضروری می باشد؛

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل  دامپزشکی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این طرح از ابتدای مرداد ماه به صورت همزمان در سراسر کشور به مدت دوماه آغاز گردیده است و پیش بینی می شود تا پایان، بیش از 80 هزار راس دام سنگین و 2 میلیون و 700 هزار راس دام سبک تحت پوشش واکسیناسیون تب برفکی به صورت رایگان قرار بگیرند.

دکتر معزی از کلیه دامداران خواست تا برای ایجاد سطح ایمنی مناسب در جمعیت دامی استان همکاری لازم را با پرسنل ادارات دامپزشکی داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در دام به اداره دامپزشکی شهرستان گزارش دهند و از هر گونه جابجایی غیرمجاز (بدون مجوز حمل) خودداری نموده و صدور مجوز حمل دامپزشکی صرفاً پس از واکسیناسیون دام امکان پذیر است.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288916
کلمات کلیدی
pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

pusiba روابط عمومی استان سیستان و بلوچستان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه